Home » Návody » Jak se fotí na 7m2

Jak se fotí na 7m2

Před nějakým časem jsem poprosil mého kamaráda Vojtu Karvánka, s kterým provozujeme web effigy.cz, aby pro Fotonavody.cz napsal článek o tom, jak se fotí v bytě a jak je možné si vytvořit napodobeniny atelieru bez drahých komponent. Zde je tedy jeho návod, jak fotit na 7m2

Vždy mě lákalo fotografování portrétů a aktů. Toužil jsem zachytit krásu lidského těla, výraz ve tváři. Jsem si vědom toho, že i tento obor fotografie má svá specifika a s citem pro něj se člověk buď jednoduše narodí, nebo musí svůj um pilovat a neustále zdokonalovat.

Protože spadám do druhé kategorie, měl jsem na výběr ze dvou možností. Buď si pronajímat zavedený ateliér, nebo se pokusit o jeho domácí verzi (je tu samozřejmě ještě možnost focení v exteriéru, ale vzhledem k nutnosti čekat na příznivé počasí ji pro tentokrát pominu a budu se věnovat jen focení v ateliéru).

Jak asi tušíte, zvolil jsem stavbu domácího ateliéru. Narazil jsem na další zádrhel – prostor a finance. Pokud máte dostatek obojího, není problém pořídit si sadu ateliérových světel, pozadí i se stojany a zařídit si ateliér třeba v pokoji svého bytu. Ten můj má ale dva pokoje po cca 14m2 a fotografování portrétů jsem si chtěl nejdříve vyzkoušet, tak k čemu by mi hned byla profesionální sestava.

První pokusy

Pro svůj „ateliér“ jsem vyhradil polovinu jednoho z pokojů. Kdybych chtěl víc než polovinu, neobešel bych se bez stěhování nábytku, ale protože jsem od přírody líný, nechtěl jsem víc než polovinu :-). Pro své první pokusy jsem zvolil bílé pozadí, konkrétně klasickou látkovou metráž (pořizovací cena 59 Kč/metr při 140cm šířky), následovala chvíle laborování, jak ji správně připevnit na zeď, vypnout a zatížit. Musím přiznat, že první okamžiky tohoto laborování by dost možná uspěly v nějaké grotesce.

Dalším bodem programu byla volba vhodného osvětlení. Nějaký čas jsem pokukoval po relativně levných halogenových světlech o výkonu 500W (564 Kč i se stojanem), ale při představě účtu za elektřinu jsem tuto myšlenku opustil. Naprosté většině fotografů se moje konečné řešení bude zdát více než úsměvné, ale využil jsem 4 obyčejné 60W žárovky (z jedné strany dvě šroubovací bodová světla připevněná na stativu, z druhé strany stojací lampa s připevněným bodovým světlem, vše nasměrované do středu scény). Kromě těchto čtyř světel jsem využíval také (tehdy ještě interní) blesk.


Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Canon EF-S 18-55 mm, F 3,5-5,6

• Canon EF 50 mm, F 1,8

Ukázka:


Poučen z předchozích nezdarů

I při mých pokusech o portrétní fotografii se potvrdilo jedno z nejpravdivějších tvrzení, a to, že chybami se člověk učí. Tak jsem při druhém focení využil některé poznatky z předchozího. Například, že látka na pozadí nebyla tak dokonale vypnutá, aby se nemačkala, zvlášť při častém pohybu a přesunech na ní. Proto jsem ji k podlaze připevnil lepicí páskou Gaffa. Další změny se týkaly především vybavení, fotil jsem s externím bleskem s nasazeným softboxem. Poloha ostatních světel zůstala stejná, blesk opět zepředu.

Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Sigma 24-70 mm, F 2,8

• Canon EF 50 mm, F 1,8

• Metz MB 48 a LumiQuest LQ 107

Ukázka:


Hrátky se světlem

Před několika dny jsem svou výbavu obohatil o bezdrátový odpalovač blesku, ateliérový deštník a černé látkové pozadí. S tímto vybavením už lze simulovat zábleskové ateliérové světlo a svítit z různých úhlů.

Mimo to jsem se snažil zaexperimentovat s usměrněním blesku. K tomu můžete využít například usměrňovač LumiQuest Snoot, nebo si jednoduše vyrobit svůj vlastní (viz návod: http://www.fotoradce.cz/fotime-s-externim-bleskem-7-usmerujeme-svetlo-blesku-clanekid555).


Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Sigma 24-70 mm, F 2,8

• Canon EF 50 mm, F 1,8

• Metz MB 48, LumiQuest LQ 107, deštník Walimex, odpalovač DSLRKIT

Ukázka:

Autor: Vojtěch Karvánek

web: effigy.cz

Check Also

Výměna patice a krytu na systémovém blesku – Metz 48 AF-1

Stalo se vám někdy, že se opotřebením nebo nedopatřením utrhnula nebo odlomila patice na blesku? ...

11 komentářů

 1. Co si budeme nalhávat, místo článku šlo napsat, že na 7m2 se fotit sice dá, ale fotí se blbě. Respektive v paneláku se fotí blbě a je jedno jestli je to 7 nebo 20m2. Výška stropů zůstává stále stejná :(. A u menších pokojů chybí i tolik potřebný odstup od modelu. Před pár lety jsem si doma také postavil fotoatelier, takže vím o čem mluvím. Bohudík, nebo možná bohužel jsem měl natolik rozumu, že jsem po několika testovacích foceních zanechal tohoto marného pokusu, vytvořit v domácích podmínkách kvalitní fotografii, a šel jsem cestou občasného pronájmu atelieru. Každopádně držím palce v další činnosti a přeji dobré světlo!

 2. Dobrý příklad, jak s malým nákladem a ve stísněných podmínkách vytvořit domácí ateliér.

 3. Michal Dušek

  je hezké si číst to,že mají lidé stále tak rádi fotografii,jen tak dál a také přeji víborné světlo:-)

 4. Děkujeme Michale, jsme za to také rádi:)

 5. David Javůrek

  Děkuji za inspiraci. Nevěděl jsem jak začít…. ale už vím jak na to :o)

 6. Pěkný článek, zrovna jsem si říkal že něco takového vyzkouším, i když budu muset přikoupit ještě pár žárovek, pokud je nesundám někde z lustru 😀

 7. diky moc za inspiraci a potesilo mne to, ze to jde 🙂 a ze je někdo stejny blazen jako ja a zkousi to 🙂

 8. Jsme rádi, že tě to inspirovalo. Je to boj, ale dá se:)

 9. Díky za inspiraci.

 10. Výborné, něco takového jsem hledal, jdu do toho 🙂

 11. Velmi zajímavý článek. Zrovna přemýšlím o tom, jak dostat do malého domácího prostoru vše potřebné. Díky za inspirativní text.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *