domů Návody Barevná teplota ve fotografii

Barevná teplota ve fotografii

od Ondřej Sova

Určitě některé z vás napadlo, co znamenají čísla v režimu manuální nastavení bílé. Tuto funkci moc lidí nevyužívá. Důvodem je nepochopení významu této poměrně dobře použitelné položky.

Dnes se na to tuto funkci podíváme zblízka a objasníme si, co to je barevna teplota.

Fotografové a výrobci fotoaparátů mají ve zvyku udávat barvu světelného zdroje jeho teplotou. Světelným zdrojem rozumíme zahřáté černé těleso na určitou teplotu.

Ta je udávána v kelvinech a vyjadřuje jakou teplotu má segment barevného spektra, který světelný zdroj vyzařuje. Čím vyšší číslo je, o tím studenější barvu se jedná. Ve složitých světelných podmínkách není vždy, pro elektroniku fotoaparátu, jednoduché poznat o jaký světelný zdroj se jedná. Proto jí musíme pomoci.

Zde je malý přehled o teplotách různých zdrojů světla.

1200K Světlo svíčky
2500K Běžná žárovka
3000K Východ a západ slunce
4000K Zářivka
5000K Sluneční světlo
6000K Zamračený den
7000K Stín
8000K Modré nebe

Vstoupíme tedy do nastavení fotoaparátu a nastavíme teplotu tak, aby odpovídala zdroji světla. Jak budou naše fotografie vypadat s různým nastavením této hodnoty?

Další pojmy spojené s barvou v digitální fotografii:

  • Saturace (saturation) – označuje sytost jednotlivých barev nebo celého obrazu. V praxi je saturace barvy hodnota její odlišnosti od šedé. Díky této funkci v grafických a fotografických editorech můžeme některé barvy zvýraznit nebo naopak odstranit.
  • Lightness – světlost barev nebo vybrané barvy
  • Hue – barevný odstín barvy

You may also like

Zanechat komentář