domů Návody Jak na time-lapse (časosběrná videa)

Jak na time-lapse (časosběrná videa)

od Ondřej Sova

 

Máte rádi time-lapse videa? Překvapivě je to jednodušší, než se zdá. Tento článek je pro naprosté začátečníky, kteří se s výrobou časosběrného videa pomocí foťáku ještě nesetkali.

Co budeme potřebovat:

  1. Fotoaparát, který umožnuje intervalové snímání nebo zrcadlovku s digitální spouští.
  2. Digitální spoušť se dá dnes pořídit za cca 1000 Kč a užijete ji i v jiných oborech než jen v time-lapse. Pro noční fotografii je naprosto nepostradatelná a velmi se hodí i na HDR. Prostě je to investice, která se neztratí. Samozřejmě také tvrdou podložku nebo kvalitní stativ.
  3. Čistý obrazový snímač – v mém případě čistý samozřejmě nebyl:). Nečistoty na snímači se opravdu těžko na tolika fotografiích odstraňují.

Výběr scény

Pro časosběrná videa je vhodné naprosto každé prostředí, mimo koupelny s trvale rozsvíceným světlem. Všude se totiž něco mění. Až už je to pohyb stínů, mraků, rostoucí květina nebo procházející lidé. Pohyb objektů na videích navíc nemusí být patrný normálním okem, a přesto se poté objeví.

Příprava

Scénu máme vybranou a musíme vše připravit. Já jsem si vybral nábřeží blízko Palackého náměstí v Praze. Co je potřeba tedy udělat, aby nám time-lapse vyšlo? Zajistit co nejlepší stabilitu fotoaparátu. Stativ je nejlepším pomocníkem. Samozřejmě pro stativ také vybereme místo, kde my, ani někdo jiný do něj omylem nestrčíme a neposuneme si celou scénu. Tím by naše snažení vzalo za své. Musíme si uvědomit, že tento styl focení je zdlouhavý a bude vyžadovat trpělivost.

Fotoaparát přepneme na režim clony. Clonu se snažíme dávat co nejvyšší možnou, nicméně pozor na to, abychom nenastavovali čas takový, že se pohybující objekty budou rozmazávat. Měření expozice by mělo být nastaveno tak, aby fotoaparát vypočítával čas ze světelnosti celé scény. Nikol bodové měření.

Důležité je nenechat vyvážení bílé na automatiku. Fotoparát by nám poté mohl měnit barevnou teplotu fotografie a to nechceme.

Nastavíme si digitální spoušť na snímání v intervalech. Tedy spoušť vyfotí například každé 3 vteřiny jednu fotografii. Rozmezí nechám na vás, protože je to hodně individuální. Pokud se jedná o scenérii, kde jsou pomalu pohybující se objekty, například rostoucí rostlina, může být interval klidně hodinový. U lidí, automobilů atd. se pohybuje v rámci sekund.

Poslední věc je kontrola toho, že máme fotoaparát opravdu rovně. Tato chyba se později dá opravit, ale je to zbytečné.

Sbírání

Nyní necháme fotoaparát dělat svoji práci. Doporučuji si vzít časopis a nějaký vhodný oblíbený nápoj.

Výsledek

Nejprve se podíváme na to, jak vypadají snímky v intervalu, který jsem nastavil. Zde je pár snímků v intervalu jak ho snímal  fotoaparát:

Timelapse 3s - 6snímků

Time-lapse 3s – 6snímků

Sestavení fotek do videa

Nyní máme tedy sérii fotek. Já jsem pořídil 1368 fotografií a trvalo mi to 1 hodinu a 28 minut. Samozřejmě jsou v čase započítány různé přesuny a také nastavení atd. Jak nyní dát fotografie dohromady?

Nejprve je vhodné si fotografie přizpůsobit výslednému formátu. Full HD odpovídá velikosti 1920x1080px. Všechny fotografie tedy automaticky zmenšíme na tuto velikost. Popřípadě použijeme ještě hromadné filtry na expozici a postprodukční úpravy, které nám všechny fotky srovnají do stejných barevných hodnot.

Nyní můžeme přistoupit k tvorbě videa. Programů je spousta. Z komerčních můžete použít Adobe Premiere, Adobe After Effects nebo jakýkoliv střihový program. Z neplacených se mi zdá nejjednodušší Picasa, která je zdarma a video v ní opravdu jde udělat jedna dvě.

1) Stáhněte si program picasa zde

2) Nainstalujte software. Pokud používáte jiný prohlížeč fotek, tak nezapomeňte zaškrtnout, že nechcete Picasu používat jako hlavní prohlížeč.

3) Najděte složku s fotkami a všechny označte (Ctrl+A).

4) Nyní v menu vyberte – Vytvořit -> Film -> z výběru

5) Nyní si nastavíme velikost videa 1920x1080px a také frekvenci snímků.

6) Dáme vytvořit film a počkáme než Picasa vše přechroupe a my získáme fantastické video:).

Výsledek

Zde můžete vidět finální video – doporučuji ve fullscreen módu a Full HD. Na videu můžete vidět jak chybu automatiky nastavení bílé, tak chybu špatného naklonění fotoaparátu.

  • Chyba nastavení bíle: 0:03 – 0:05
  • Špatně postavený fotoaparát: záběr na loď

http://www.youtube.com/watch?v=sEIn7Gq5fwM&feature=youtu.be

Pohyb v time-lapse

Pohyb v time-lapse videích, které můžete vidět na internetu se provádí pomocí takzvaných sliderů, neboli posuvů pro kamery a fotoaparáty. Tato zařízení umožňují téměř milimetrový pohyb kamery, aby byl výsledek perfektní.

Softwarově můžete nasimulovat tento pohyb pomocí programů se simulací kamery. Tedy například pomocí zmiňovaných Adobe After Effects. Zde je příklad jak by video vypadalo s pohybem kamery, který je uměle dodaný pomocí Adobe After Effects. Kameru jsem nijak extra nevypiplával, je pouze pro představu:).

http://www.youtube.com/watch?v=pAj9txssng0

 

 

 

You may also like

3 komentářů

Rasťo 28.9.2014 - 1.54

Dekuji.

odpovědět
Janicak 15.7.2016 - 16.31

Toto je taky vytvořený mobilem a vypadá to vskutku pěkně.
https://youtu.be/WGyAB7mNGsA

odpovědět
Pavel 31.1.2017 - 12.33

Ahoj
Jaký fotoaparát by se na tyto účely hodil?
Co jsem tak přečetl tak zrcadlovky moc ne spíš nějaký kompakt s výměnnými objektivy?

Děkuji Pavel

odpovědět

Zanechat komentář