domů Návody Světlo a makro

Světlo a makro

od Ondřej Sova

Chystáte se fotografovat drobné předměty nebo makro, ale nemáte makroblesk, či jiné podobné zařízení?

Potom neváhejte a čtěte dál. Dnešní další článek, Vám, alespoň doufám, pomůže při stavbě světla, které se dá využít například při fotografování již zmiňovaného makra.

V případě, že byste měli další návody na stavbu foto příslušenství, napište nám o nich a my je zveřejníme.

V první řadě zde vypíšu co přibližně budete potřebovat:

  • minimální elektrotechnické znalosti (i když v dnešní době Googlu…?)
  • šablonu na tištěný spoj – můžete se inspirovat mojí fotografií tištěného spoje
  • 108 kusů led diod bílé barvy o průměru 5mm (3,5 V, 20 mA)
  • běžný elektromateriál (cín, kalafuna, pájka)
  • kabel-dvojlinka
  • plastové trubky kanalizace a jejich záslepky
  • zdroj případně 9V baterie a redukci filtrů na objektivy

První věc kterou uděláte, než začnete se samotnou stavbou světla, je vytisknutí šablony, podle které se zhotoví tištěný spoj. Ten si buď vyleptáte sami v případě že víte jak na to, a nebo si ho za přijatelnou cenu necháte vyleptat v některé z firem, které jsou na tuto práci specializované, avšak v takovém případě bude pravděpodobně nutné její narýsování v AutoCADu, protože ne všechny firmy  přijímají šablony na vyleptání plošného spoje v tištěné formě, ale pouze v elektronické formě. Rozměry tohoto plošného spoje jsou 113 mm na vnější straně, a 64mm na vnitřní straně kruhu.

Po jejím zhotovení už začíná náročnější část práce, a to je připájení LED diod na plošný spoj, v tomto případě se jedná o tři řady po čtyřiceti diodách, kde tyto řady jsou v paralelních větvích, což vyplývá ze samotného rozložení plošného spoje. Toto paralelní zapojení umožňuje napájet celé světlo 9 volty, bez následných úprav v podobě předřazených odporů, bez kterých by v sériovém zapojení došlo k poškození diod v důsledku vyššího napětí, než jejich konstrukce dovoluje, protože samotné diody jsou konstruované na 3,5 voltu. Po jednoduchém výpočtu dojdeme k výsledku, že příkon celého světla se pohybuje v řádech jednotek Wattů, což je tak málo, že v terénu můžeme dostatečně dlouho napájet světlo z klasické 9 voltové baterie. Po napájení všech diod na plošný spoj, připájíme na zadní stranu dvoužílový kabel, přes který budeme světlo napájet pomocí baterie, nebo zdroje.

Tímto krokem končí práce s elektřinou a začíná práce mechanická. Jedná se konkrétně o obal, nebo chcete-li schránku světla. Tu zhotovíte z umělohmotných trubek, a dílů, které se dají zakoupit v běžných obchodních řetězcích, jako jsou  OBI nebo Baumax. U tohoto bodu jen poznamenám, že je zde samozřejmě prostor pro Vás, prostě řečeno, fantazii se meze nekladou, a obal můžete zhotovit  z jiného vhodného materiálu, nejlépe však z plastu, nejen kvůli váze, ale hlavně kvůli svým dielektrickým vlastnostem. Návod však dokončím podle mého postupu. Záslepku kanalizace nejprve seřízněte na výšku přibližně 20 mm. Poté do záslepky z plastu vyřízněte otvor o průměru 64 mm, který odpovídá velikosti otvoru v plošném spoji. Tím máte zhotovenou vnější a zadní část obalu. Následně do zhotoveného otvoru vložte plastovou trubku o průměru 64 mm, seříznutou tak, aby nepřesahovala přes horní okraj záslepky. Tato trubka vytvoří vnitřní část obalu. Oba díly můžete slepit lepidlem, ale pokud necháte při řezání a následném začišťování okrajů malou rezervu, tedy takovou, že otvor do záslepky bude o pár setin milimetru menší, tak do sebe díly zapadnou a budou držet pohromadě i bez lepidla. Do takto zhotoveného obalu na zadní stranu vyvrtejte díru o průměru cca 3 mm, aby se skrz ní dal protáhnout kabel z plošného spoje. Nyní již můžete plošný spoj vsadit do vyrobeného obalu, a případně můžete překrýt diody plastovou bílou podložkou, pro difúzi světla z diod. Nakonec zbývá na zadní stranu připevnit (například lepidlem) závit pro našroubování světla na objektiv, který získáme například z redukce filtrů. Osobně jsem použil na objektiv Nikkor 50 mm, f 1,8 s průměrem filtru 52 mm, redukci na filtry o průměru 67 mm. Na následujících fotografiích vidíte použití světla v praxi, kde je při fotografování mince použit difuzor pro rozptyl světla. Naopak u fotografie oka difuzor použit nebyl, což je patrné z odrazu jednotlivých led diod v zorničce, čímž se vytvořil zajímavý světelný efekt.

Doufám, že dnešní článek Vám posloužil, alespoň jako inspirace pro Vaši další fotografickou činnost.

You may also like

5 komentářů

vsc 27.6.2010 - 7.58

Návod je bezesporu přínosný, ale po elektronické stránce zmatečný
až fatální – bílé LED rozhodně nejsou konstruovány na 3,5 voltu !

http://cs.wikipedia.org/wiki/LED#Regulace_jasu_LED

konečně 3 x 3,5 = 10,5 a toto napětí 9V baterie nemá a rozhodně
ne při odběru 720mA !

omezení proudu LED, případně jeho regulace je nutná při použití
jakéhokoliv jiného zdroje napětí než je 9V baterie !
V tomto zapojení (kterých je na internetu plno), vše pracuje
jen díky relativně malému proudu, který je 9V baterie schopna
dodat.Při použití jiného silnějšího zdroje třeba i 9-ti voltů,
dojde brzy k postupné likvidaci jednotlivých řetězců LED.
K tomu ale pravděpodobně dojde i při 9V baterii, je to jen
otázka času, kdy začnou jednotlivé řetězce zhasínat.
Pozor ! Jak to začne, není cesty zpátky, proces se zrychluje !

Řešení je v regulaci proudu, která má svá úskalí –
další součástky navíc
složitější plošný spoj
úbytek napětí na regulačním prvku
při 9-ti voltech potom použít vždy jen 2 x LED + regulátor v serii
nebo zdvihnout napájení na 12 V.

Pokud někdo investuje pár set až litr, do cca stovky LED, může vrazit
další stovku do regulace.
Pokud bude fotit jen občas, snad mu to chvíli vydrží i bez regulace.

odpovědět
Juraj 8.11.2010 - 11.53

Dobrý deň, chcel by som touto cestou požiadať diskutujúcich odborníkov a pomoc a radu. Chcel by som sa zamerať na fotenie makra. Prečítal som o makre zopár kníh (Makro a detail-Robert Thompson; Makro fotografie-Milan Blšťák;Makrofotografie-Haje Jan Kamps )
lenže z týchto kníh som sa nedozvedel bližšie informácie ktoré som hľadal. V makro fotografii sa
chcem zamerať na hmyz(aj lietajúci), kvety a drevo. Kvety a drevo sú statické, tam nie je čo odplašiť, tam nevzniká problém z blízkou vzdialenosťou objektívu od foteného objektu. Lietajúci hmyz (ktorý je ale pri fotení statický-sedí na kvete, zemi a podobne ) sa ale odplaší. Takže dostávam sa k mojej otázke. Akým objektívom tento problém riešiť.V podstate aby som mohol fotiť aj jedno aj druhé.
Viem že sú objektívy s dlhým pevným ohniskom, lenže niektoré sú v cene auta. Ja musím pozerať aj na financie. Vybral som si týchto adeptov:
1. Tokina 100mm 2.8 ATX Digital Ready 1:1 AF-D Macro
2.SIGMA AF 105mm F2.8 D MACRO 1.1.mm EX

Chcel by som sa spýtať, či mi niekto poradí nejaký vhodný model s pevným ohniskom, alebo nejaký iný(cca 300-400€, nový aj bazárový) s ktorým môžem fotiť makro – hmyz a aby som mohol fotiť z väčšej vzdialenosti (ale makro 1:1, clona f2,8)? Vopred všetkým ďakujem.

odpovědět
Náhodný čtenář 20.8.2011 - 23.11 odpovědět
MM 8.11.2011 - 17.57

Opravdu moc komplikované i náročné na zručnost. Docela dobře poslouží vhodná odrazná plocha, např. složená z papíru • http://p.gzhls.at/156262.jpg

odpovědět
LED 1.9.2019 - 13.29

Díky za tipy

odpovědět

Zanechat komentář