domů Návody Jak se fotí na 7m2

Jak se fotí na 7m2

od Ondřej Sova

Před nějakým časem jsem poprosil mého kamaráda Vojtu Karvánka, s kterým provozujeme web effigy.cz, aby pro Fotonavody.cz napsal článek o tom, jak se fotí v bytě a jak je možné si vytvořit napodobeniny atelieru bez drahých komponent. Zde je tedy jeho návod, jak fotit na 7m2

Vždy mě lákalo fotografování portrétů a aktů. Toužil jsem zachytit krásu lidského těla, výraz ve tváři. Jsem si vědom toho, že i tento obor fotografie má svá specifika a s citem pro něj se člověk buď jednoduše narodí, nebo musí svůj um pilovat a neustále zdokonalovat.

Protože spadám do druhé kategorie, měl jsem na výběr ze dvou možností. Buď si pronajímat zavedený ateliér, nebo se pokusit o jeho domácí verzi (je tu samozřejmě ještě možnost focení v exteriéru, ale vzhledem k nutnosti čekat na příznivé počasí ji pro tentokrát pominu a budu se věnovat jen focení v ateliéru).

Jak asi tušíte, zvolil jsem stavbu domácího ateliéru. Narazil jsem na další zádrhel – prostor a finance. Pokud máte dostatek obojího, není problém pořídit si sadu ateliérových světel, pozadí i se stojany a zařídit si ateliér třeba v pokoji svého bytu. Ten můj má ale dva pokoje po cca 14m2 a fotografování portrétů jsem si chtěl nejdříve vyzkoušet, tak k čemu by mi hned byla profesionální sestava.

První pokusy

Pro svůj „ateliér“ jsem vyhradil polovinu jednoho z pokojů. Kdybych chtěl víc než polovinu, neobešel bych se bez stěhování nábytku, ale protože jsem od přírody líný, nechtěl jsem víc než polovinu :-). Pro své první pokusy jsem zvolil bílé pozadí, konkrétně klasickou látkovou metráž (pořizovací cena 59 Kč/metr při 140cm šířky), následovala chvíle laborování, jak ji správně připevnit na zeď, vypnout a zatížit. Musím přiznat, že první okamžiky tohoto laborování by dost možná uspěly v nějaké grotesce.

Dalším bodem programu byla volba vhodného osvětlení. Nějaký čas jsem pokukoval po relativně levných halogenových světlech o výkonu 500W (564 Kč i se stojanem), ale při představě účtu za elektřinu jsem tuto myšlenku opustil. Naprosté většině fotografů se moje konečné řešení bude zdát více než úsměvné, ale využil jsem 4 obyčejné 60W žárovky (z jedné strany dvě šroubovací bodová světla připevněná na stativu, z druhé strany stojací lampa s připevněným bodovým světlem, vše nasměrované do středu scény). Kromě těchto čtyř světel jsem využíval také (tehdy ještě interní) blesk.


Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Canon EF-S 18-55 mm, F 3,5-5,6

• Canon EF 50 mm, F 1,8

Ukázka:


Poučen z předchozích nezdarů

I při mých pokusech o portrétní fotografii se potvrdilo jedno z nejpravdivějších tvrzení, a to, že chybami se člověk učí. Tak jsem při druhém focení využil některé poznatky z předchozího. Například, že látka na pozadí nebyla tak dokonale vypnutá, aby se nemačkala, zvlášť při častém pohybu a přesunech na ní. Proto jsem ji k podlaze připevnil lepicí páskou Gaffa. Další změny se týkaly především vybavení, fotil jsem s externím bleskem s nasazeným softboxem. Poloha ostatních světel zůstala stejná, blesk opět zepředu.

Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Sigma 24-70 mm, F 2,8

• Canon EF 50 mm, F 1,8

• Metz MB 48 a LumiQuest LQ 107

Ukázka:


Hrátky se světlem

Před několika dny jsem svou výbavu obohatil o bezdrátový odpalovač blesku, ateliérový deštník a černé látkové pozadí. S tímto vybavením už lze simulovat zábleskové ateliérové světlo a svítit z různých úhlů.

Mimo to jsem se snažil zaexperimentovat s usměrněním blesku. K tomu můžete využít například usměrňovač LumiQuest Snoot, nebo si jednoduše vyrobit svůj vlastní (viz návod: http://www.fotoradce.cz/fotime-s-externim-bleskem-7-usmerujeme-svetlo-blesku-clanekid555).


Vybavení:

• Canon EOS 1000D

• Sigma 24-70 mm, F 2,8

• Canon EF 50 mm, F 1,8

• Metz MB 48, LumiQuest LQ 107, deštník Walimex, odpalovač DSLRKIT

Ukázka:

Autor: Vojtěch Karvánek

web: effigy.cz

11 komentářů
0

You may also like

11 komentářů

Mirek 14.9.2011 - 9.08

Co si budeme nalhávat, místo článku šlo napsat, že na 7m2 se fotit sice dá, ale fotí se blbě. Respektive v paneláku se fotí blbě a je jedno jestli je to 7 nebo 20m2. Výška stropů zůstává stále stejná :(. A u menších pokojů chybí i tolik potřebný odstup od modelu. Před pár lety jsem si doma také postavil fotoatelier, takže vím o čem mluvím. Bohudík, nebo možná bohužel jsem měl natolik rozumu, že jsem po několika testovacích foceních zanechal tohoto marného pokusu, vytvořit v domácích podmínkách kvalitní fotografii, a šel jsem cestou občasného pronájmu atelieru. Každopádně držím palce v další činnosti a přeji dobré světlo!

odpovědět
MM 8.11.2011 - 17.15

Dobrý příklad, jak s malým nákladem a ve stísněných podmínkách vytvořit domácí ateliér.

odpovědět
Michal Dušek 3.12.2011 - 17.03

je hezké si číst to,že mají lidé stále tak rádi fotografii,jen tak dál a také přeji víborné světlo:-)

odpovědět
Ondřej Sova 12.2.2012 - 18.45

Děkujeme Michale, jsme za to také rádi:)

odpovědět
David Javůrek 14.3.2012 - 17.36

Děkuji za inspiraci. Nevěděl jsem jak začít…. ale už vím jak na to :o)

odpovědět
Pavel 24.4.2012 - 16.47

Pěkný článek, zrovna jsem si říkal že něco takového vyzkouším, i když budu muset přikoupit ještě pár žárovek, pokud je nesundám někde z lustru 😀

odpovědět
susannka 24.6.2013 - 20.03

diky moc za inspiraci a potesilo mne to, ze to jde 🙂 a ze je někdo stejny blazen jako ja a zkousi to 🙂

odpovědět
Ondřej Sova 12.9.2013 - 18.21

Jsme rádi, že tě to inspirovalo. Je to boj, ale dá se:)

odpovědět
PK 24.9.2013 - 6.58

Díky za inspiraci.

odpovědět
Luk 31.10.2013 - 14.36

Výborné, něco takového jsem hledal, jdu do toho 🙂

odpovědět
Tomáš Frajer 13.7.2014 - 12.53

Velmi zajímavý článek. Zrovna přemýšlím o tom, jak dostat do malého domácího prostoru vše potřebné. Díky za inspirativní text.

odpovědět

Zanechat komentář