domů Návody Jak na zaseknutý objektiv 18-70mm Nikkor

Jak na zaseknutý objektiv 18-70mm Nikkor

od Ondřej Sova

[starlist]Starlist[/starlist]

Zaseknutý objektiv. Nejčastější věta na fotografických fórech. V 99% se jedná o model 18-70mm, který byl velmi populární. Dodáván nejvíce v setu s Nikonem D80.

Sám ho vlastním už 5 let. Pár odřenin má, ale vada, která se u něj objevuje není špatným zacházením, nebo špínou. Je způsobena nedotaženým šroubkem, který způsobuje zaseknutí zoomu objektivu. Upozorňuji, že se nejedná o drhnutí objektivu. Při drhnutí vše naznačuje vniknutí špíny do výsuvného systému. Jedná se o zasekávání objektivu, popřípadě nedojíždění zoomu do krajních poloh.

Při prvním tomto problému můj objektiv prošel záručním servisem Nikonu. Byla vyměněna vodítka. Bez záruky by oprava prý stála cca 4000 kč (před dvěma lety).

Když se zasekl podruhé, chtěl jsem se s ním rozloučit. Pak se mi ozval můj známý Pavel Krejčí, který je také fotograf a zaslal odkaz na anglický blog, kde bylo popsáno jak objektiv opravit. Bylo to překvapivě jednoduché. Žádná výměna vodítek se nekoná a opravdu to funguje. Rozhodl jsem se  vám tedy ukázat jak na to.

Před rozděláním objektivu chci upozornit, že stejně jako u každé amatérské opravy, rozděláním objektivu přijdete o záruku. Nepředpokládám, že by se někdo do toho pouštěl s objektivem v záruce. Celá oprava je pouze na vaše riziko. Z mého pohledu to nic složitého není. Chce to jen pevné nervy.

Před opravou zkuste zajistit co nejvíce „prachuvzdorné prostředí“ není tedy dobré si svítit zašpiněnou lampičkou, z které padá prach. Myslete na to, že budete mít otevřený objektiv. Při demontáži si všímejte jak je objektiv složen. Snažím se to popsat co nejlépe, ale jde to velmi těžko. I bez návodu je vše docela logické a dá se na to přijít.

  1. Nejprve musíme objektiv odstrojit. Opatrně stáhněte gumový prstenec, kterým se zoomuje. Buďte opatrní, ať ho neroztáhnete, nebo neroztrhnete. V drážce po ním se nachází křížový šroubek. Nejprve nastavte objektiv na 70 mm a pak ho opatrně vyšroubujte.
18-70mm
  • Nyní posuňte plastový větší plastový prstenec tak, aby se oddělil od části s ostřením. Přitáhneme jej tedy ke konci objektivu. Zároveň ním projde menší prstenec a uvolní se.

  • Moc s nim nehýbejte. Když se vám jejich vzájemná poloha rozjede, dají se s trochou cviku vrátit do původní polohy, ale je to zdržení. Jak vidíte na obrázku, zde jsou tři důležité části. Závit na šroubek, který jsme vyndali (3), první prstenec a na něm vykrojení (2) a díra pro šroubek v druhém prstenci (1). Při kompletaci je důležité mít takto tyto komponenty sestaveny u sebe, jen tak zapadne vše jak má.

18-70mm

 

  • Po obvodu vidíme 2 šroubky. Ty jsou náš problém. Stačí je utáhnout. V 99% jde pouze o tento defekt. Povolený šroubek. Takže je zkontrolujte a dotáhněte.

  • Nyní přichází kompletace. Ale dříve, než popisuje sestavu, chci připomenout, že je třeba mít dobrý čas a odpočinout od času na čas. To lze provést online casino http://cc-tv.nl největší šanci na výhru na internetu! Dále podrobný popis toho, jak pokračovat sestavy před jejím uzavřením. Větší prstenec posuneme směrem k ostřící části a posouváme menší skrz něj tak,aby zapadly do sebe. Je to trochu hlavolam, ale postupným otáčením menšího prstence se vám to určitě podaří. Nyní posuneme větší prstenec k ostřící části, aby zapadl. Musíte mít všechny části v poloze jako na fotce 5. Nyní pomalu pootáčíme prstence pospolu do té doby, než nám menší prstenec nezapadne do drážek v levé části objektivu. V tuto chvíli je vyhráno. Zazoomujte na přibližně na 18mm. Jakmile uvidíme v díře v prstenci díru pro závit, máme vyhráno. Stačí pouze zašroubovat a je opraveno.

 

 

11 komentářů
0

You may also like

11 komentářů

JaPo 26.2.2013 - 8.44

Nejde mi dle bodu 2 posunout plastový větší prstenec. Ani při větší síle. Nějaká rada ?

odpovědět
JaPo 27.2.2013 - 13.55

Tak se omlouvám. Musí se pro vysunutí ještě pootočit prstencem.

odpovědět
tomáš 13.10.2013 - 15.50

Děkuji za radu ! super návod i když mně nešlo o zaseknutí ale o vyčištění první čočky zevnitř , šlo to skvěle chvíli tedy trvalo než jsem přišel na to jak jej složit ale dobrý ! a když jsem byl v tom zkontroloval jsem ony šroubky kvůli zaseknutí a byly povolené! jedním slovem díky !

odpovědět
JV 14.1.2014 - 18.39

Díky za výborný návod. Stačilo 10 minut a objektiv zase funguje jako nový.

odpovědět
Js 26.1.2014 - 16.38

Nevite jestli je to stejne u nikkoru 18-55 .. Popripade naka rada ? Dekuji

odpovědět
Roman 28.1.2014 - 3.14

Dobrý den, dceři se zasekl objektiv AF – S DX Nikor ED 18-55 u Nikonu D 40x co dostala k vánocům, může mi někdo poradit jak se to pokusit opravit vzhledem k tomu že je to už starší kousek a jestli je průběh opravy stejný jako u výše jmenovaného objektivu, děkuji. RH

odpovědět
Jirka 17.3.2014 - 16.57

Zdravím, tohle je rada za 4000 Kč 🙂 už jsem byl rozhodnutý dát objektiv někomu zadarmo k foťáku a pak jsem zadal jen tak do googlu a vidím tohle. Paráda, šroubek dotáhnut a fotím krásně dál ;). Ještě jednou Díky moc! Jirka

odpovědět
Tomáš 16.11.2014 - 19.34

Sice super návod,ale bohužel mé zaseknutí je zřejmě horší,jelikož nemohu od sebe rozdělat prstence vůbec ani hrubší silou.Zpředu je vidět skrz čočku že je vnitřek lehce šejdrem. Bohužel:-(

odpovědět
Vašek 11.2.2015 - 13.27

Měl jsem taky problém s Nikkorem AF – S DX 18-55, rozbral jsem jej dle návodu z internetu. Jednalo se o ulomené očko, jedno ze tří, které drží jednu ze sad čoček. Lepidlem to šlo vcelku dobře opravit dle návodu zde: http://www.youtube.com/watch?v=6Y-OX_snWwc Objektiv funguje, ostří. Zdá se mi však, ostří trochu mimo. Kdybyste někde našel návod, jak ostření vyladit pomocí SW či jinak,tak se ozvěte.

odpovědět
Vendy 27.11.2016 - 9.40

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Loni (ještě v záruce) mi přestal ostřit objektiv (automat.ostř.) – někdy doostřil, jindy nedoostřila nešlo fotit. Fotoaparát (Nikon D3100) i s objektivem odeslán do servisu přes prodejce. Byl vyčištěn a nahrán nový software. Na opravu se vztahovala půlroční záruka. V tomto období jsem moc nefotila. Nyní, po necelém roce od opravy, přestal na autom. ostřit úplně. Někdy ostřím na M (manuál. ostř.) a po překlapenutí můžu udělat snímek i na A (aut.ostř.). Jedná se o objektiv AF-S Nikkor 18-105 mm 1:3,5-5,6G ED. Druhý objektiv 55-200 mm ostří bez jakéhokoliv problému. Nemáte kdokoliv podobnou zkušenost? Podle hledání na internetu mě napadá, zda se nejedná o natržený flex kabel. Kde však tento kabel sehnat? Neznáte někoho, kdo se opravám věnuje? Díky za info.

odpovědět
Vendy 5.12.2016 - 19.35

Po 4 dnech nad topením objektiv ostří. Závadou byla nejspíš vlhkost.

odpovědět

Zanechat komentář