domů Návody Výměna patice a krytu na systémovém blesku – Metz 48 AF-1

Výměna patice a krytu na systémovém blesku – Metz 48 AF-1

od Ondřej Sova

Stalo se vám někdy, že se opotřebením nebo nedopatřením utrhnula nebo odlomila patice na blesku? Nezoufejte, dnes vám přináším tento jednoduchý návod, jak se s opravou poprat a ušetřit peníze za opravu v servisu.

Protože se mi podařilo nedávno ulomit na mém Metzu 48 AF-1 tuto patici, použiji ho jako ukázkový příklad. Postup u různých blesků může být samozřejmě různý, takže se doporučuji informovat nejdříve v servisu, jestli je tato součástka uživatelsky snadno vyměnitelná. Zároveň ale doporučuji dát si pozor na to, co mechanik považuje za „uživatelsky snadno vyměnitelné“. Některé opravy jsou opravdu zvládnutelné doma bez problému, i když vám servis řekne, že ne.

Zeptejte se, jestli je potřeba při výměně letovat spoje (pájení). Pokud ano, zvažte své schopnosti a znalosti v tomto oboru.

I když mi bylo řečeno, že je při výměně potřeba složité letování spojů, tak jako elektrotechnik jsem v této věci neviděl problém. Nakonec jsem mikropájku ani nezahřál:).

Zhodnocení poškození a možnosti výměny

Prvním krokem by mělo být zhodnocení poškození a možnosti výměny. Pokud je poškozena pouze šroubovací část a patice, pak je oprava s velkou opatrností uživatelsky možná, bude vás to stát pouze cenu patice (cca 90 Kč). V případě, že je poškozen kryt a blesk není funkční, bude pravděpodobně poškozen i tištěný spoj, který je v něm umístěn. Výměna je uživatelsky velmi náročná. Důvodem je propojení tištěného spoje a blesku pomocí malé kšandy(několikažilového kabelu), která je zakončena paticí. Odpojení této patice není rozhodně pro osoby, které nemají zkušenosti s těmito součástkami. Při přetržení následuje finančně náročná oprava v servisu.

Samostatná výměna krytu s paticí by neměla představovat velký problém.

Co budete potřebovat na výměnu bleskové patice a krytu

Abyste se dostali do blesku Metz, budete pořebovat pouze šroubovák Torx velikosti 6 a náhradní patici nebo kryt. Náhradní patici můžete sehnat v autorizovaném servisu. Pro blesky Canon a Metz je dodává firma AWH. Pro blesky Nikon si nejsem jistý, jestli součástky jednoduše seženete.

Rozebrání krytu a výměna rozbitých komponentů

  1. Odšroubujete čtyři šrouby, které drží kryt u těla blesku. Tyto šrouby je dobré oddělit stranou, protože šrouby pod krytem jsou kratší. Při záměně byste mohli Torx hlavičky „vyžvejkat“ a patice nebude držet. Po vyndání šroubů velmi opatrně odklopíte kryt. Je možné, že vám vypadne přední červený ochranný kryt blesku, který drží vámi odklopený kryt.
  2. Když máme kryt sundaný, vyšroubujete tři šrouby, které drží na krytu tištěný spoj. Zde postupujte pomalu a jistě, šroubovák vám nesmí sklouznout a poškodit SMD součástky nebo spoje.
  3. Tištěný spoj doporučuji podepřít, aby nevisel na kabelu. Nyní můžeme opatrně odejmout spodní patici z krytu. Není nijak zvlášť upevněný, ale dbejte na to, abyste nepoztráceli pružinky, které jsou v patici zasazeny.
  4. Po odejmutí krytu je důležité si pořádně patici prohlédnout a přendat kontakty a pružinky do nové patice. Pokud byste si nevěděli s uspořádáním rady, podívejte se ze spodní strany na tištěný spoj. Zde uvidite plochy, kde se mají kontakty dotýkat. Protože jsou patice univerzální pro všechny typy fotoaparátů, tak obsahují více možností vložení kontaktů. Všechny kontakty a pružinky, které spojují patici s tištěným spojem jsou jednoduše vyjmutelné.  Když máte vše přendané, nezbývá než vše znovu složit a jít vesele fotit dál:)

13 komentářů
0

You may also like

13 komentářů

Jan Džačovský 27.3.2011 - 22.56

Ahoj, mam presne ten samy blesk a mam poskozenou patici. Slepil jsem ji chemoprenem, jede mi. Nicmene kontakt na jedne strane je zarazeny dovnitr a tak mi nejde ttl mereni. Rekl jsem si, ze si to spravim, muzes mi prosim poslat odkaz, kde koupim tu patici? 🙂 Mam Metze pro NIkon. Ahoj, H

odpovědět
Fotonávody.cz 5.4.2011 - 8.39

Ahoj, patici na Merz seženeš na http://www.awh.cz musí se to s nimi domluvit, ale neměli problém.:)

odpovědět
Babik 7.6.2011 - 8.32

Tak jsem si taky ulomil patici. Kontaktoval jsem awh a bylo mi řečeno, že náhradní díly neprodávají a cena opravy cca 800Kč. Prý se patice prodává jedině s elektronikou. 🙁 Což se mi moc nezdá.

odpovědět
Michal Černý 25.8.2011 - 16.07

A jak rozebrat hlavu blesku ? Nefunguje mi zoom a vypadá to, že lampa vyjela do krajní polohy a tam se nějak zasekla. Rád bych ji pomohl a nemám čas posílat blesk do servisu…

Dík !

odpovědět
Matěj Sládek 5.11.2012 - 20.12

Zdravim, kde se teda da sehnat samotna patice za tech 90 kc ? děkuji za odpoved … uz jsem docela zoufalej kde ji sehnat .. diky

odpovědět
Pavel 31.1.2013 - 12.15

Uplně stejně ulomená patice. Nemáte také někdo možnost sehnat tu patici?

odpovědět
Ondřej Sova 2.2.2013 - 22.35

Bohužel servis kde jsem ji sehnal ja ji už neprodává:/ zkuste ebay nebo přímo Metz, jestli by Vám neposlal patici poštou.

odpovědět
Miroslav Havlík 12.4.2013 - 5.06

Já jsem napsal přímo do servisu METZ u nás V ČR (AWH) a oni mi to poslali i s poštovným do 200 Kč. http://www.awh.cz

odpovědět
FOTOM 7.10.2013 - 11.54

Zdravím,
dříve jsem se zabýval opravami těchto blesků a zůstala mi náhradní patice (pro OLYMPUS) i z elektronikou (prodám 500,-Kč + poštovné). Možné použít též při přestavbě z blesku původně používaného pro jiný typ fotoaparátu.

odpovědět
Jan Pavelka 31.1.2014 - 22.40

Zdravím,
měl bych zájem o nabízenou patici na Olympus.

odpovědět
Eva Ilková 22.4.2014 - 7.32

Hezký den přeji,
tak mám stejný problém – ulomil se mi kousek plastu na patici, ale bohužel firma AWH mi ji nechce prodat – pouze opravit. Ale proč píšu – minulý týden stála oprava 600,- Kč. Ejhle po mém dotazu stojí oprava 1300,- Kč. 😀 Tak nevím, co si mám o nich myslet. Vzhledem k tomu, že má blesk už nablýskáno celkem hodně (používám ho již 5 let) – v žádném případně nebudu investovat do opravy tolik peněz. Chtěla bych se zeptat – zkoušeli jste někdo kontaktovat přímo výrobce METZ do Německa???? A pokud ano – s jakým úspěchem?
Děkuji za odpověď.

odpovědět
Jiří Hanák 21.10.2014 - 13.57

Dobrý den,

mám blesk Metz 48 AF-1 pro Canon a něco v něm vyhořelo, v AWH mi řekli, že je oprava nerentabilní. Nicméně, je jako nový, tzn, pokud by jej někdo potřeboval jako dárce orgánů (patice, platsy, odrazová deska a snad i výbojka), napište, domluvíme se. Mě je to líto ho vyhodit a někomu to snad ještě pomůže. jiri_hanak@seznam.cz

odpovědět
Jiří Hanák 24.12.2015 - 8.49

BLESK UŽ ŠEL DO SVĚTA

odpovědět

Zanechat komentář