domů Návody HDR fotografie

HDR fotografie

od Ondřej Sova

Fotografie s vysokým dynamickým rozsahem (vysokým rozsahem mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem na fotografii) se stávají stále více populární.Fotograf v nich může zachytit totiž prostředí tak, jak ho lidské oko nevnímá.

K tomu má v dnešní době slušnou nabídku softwaru a díky Bracketingu (funkce fotoaparátu, která umožňuje pořídit tři fotografie v krokově odstupňovaném nastavení expozice) je vše snadnější.

Jak se tedy vrhnout na HDR fotografie, si ukážeme v prvním dílu tohoto seriálu. Zde se zaměříme na základy focení HDR. Na konci článku už budete vědět „Jak fotit HDR fotografie“


Co to jsou HDR fotografie?

Na první pohled každého napadne, že se jedná o hodně upravenou fotografii. Opak je pravdou. HDR je fotografie skládající se z několika vrstev shodných fotografií, vyfocených s různým expozičním posunem. Nejčastěji se jedná o podexponovanou, nadexponovanou a expozičně správnou fotografii.

31842

Co získáme focením technikou HDR?

HDR fotografie nám umožní vyjádřit na fotografii svět tak, jak ho lidské oko nevidí. Díky vysokému dynamickému rozsahu fotografií jsme schopni zachytit jak věci extrémně tmavé, tak i objekty extrémně světlé. Vytáhnout detaily na maximum a celkově fotku vylepšit. Nutno podotknout, že někdy i zkazit. Ve světě fotografů existuje plno odpůrců HDR, ale je na každém, jak se k této technice postaví.

Jak na HDR?

Nejdůležitější stativ. Můžete zkoušet fotit HDR z ruky a neříkám, že se to nepovede, ale přesto stativ je pevná jistota. Pro hezké ostré HDR je potřeba, aby snímky byly foceny bez posunu a případného roztřesení. Některé věci srovnáte v softwaru na úpravu fotografií, ale některé se bez ztrát srovnat nepodaří.

Pro jednodušší vysvětlení HDR si představte průsvitné fólie se stejným obrázkem, kde veprostřed bude obrázek tak jak ho oko reálně vidí. Na fólii vložené pod tímto obrázkem bude tento obrázek totožný, ale v ztmaven a na fólii nad bude světlý.

Doporučuji jednoznačně stativ a pokud je to možné tak externí spoušť. Pak už jen stačí buď nastavit na fotoaparátu postupně +EV, správná expozice, -EV nebo použít program Bracketing, který toto vlastně udělá za vás. Pak už jen podržet spoušť. Automatickým posunem expozice jsou dnes vybaveny téměř všechny fotoaparáty.prispevek1

Shrnutí postupu a důležitých věcí v článku

  • umístíme fotoaparát na stativ
  • pokud fotíme z ruky, nadechneme se před expozicí snímku a zadržíme dech. Omezíme tím roztřesení
  • Snažíme se vyhnout vysokému nastavení ISO. Na snímcích je šum po zpracování HDR hodně vidět.
  • Nastavíme odpovídající Braketing, optimálně +1EV, 0 , -1EV
  • Pokud fotoaparát neobsahuje tuto funkci, manuálně nastavíme hodnoty. Zde je opravdu stativ nutností.
  • Pro perfektní HDR dbáme na vysokou čistotu objektivu a čipu.

HDR z formátu RAW

Fotku s vysokým dynamickým rozsahem můžeme získat i pomocí nekomprimovaného formátu RAW. Výsledky nejsou sice tak dobré jako s použitím Bracketingu, ale jsou velice slušné. Doporučuji vyzkoušet.

V příštím dílu se podíváme na úpravy HDR v různých programech.

You may also like

9 komentářů

Pavel Štajnc 24.4.2010 - 15.32

Dobry den kdy mužeme očekavat druhy dil tematu HDR fotografie. nebo aspon poadte v jakych programech se daji upravit ty 3 fotky jak pišete.
Dekuji

odpovědět
Radek Mulacek 3.2.2011 - 12.31

Tak navod je to pekny, coz o to, jen tomu chybi, tedy pro mne, absolutniho amatera, jak to spojit a tak, zrejme ve photoshopu, ale to bude asi v 2. dile. A ten by mohl byt…..? Diky za info.

odpovědět
Alexis Gilbert 28.7.2011 - 1.52

No wonder why Christian Dillstrom mentioned your post – you are doing a sweet job as mobile and social media marketing god is pointing towards you?

odpovědět
Stanley Leffner 20.9.2011 - 17.51

Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdy bude druhý díl ? nebo aspoň v jakých programech se dá nejsnadněji HDR vytvořit.

odpovědět
Robert 4.11.2011 - 12.28

Kdo chce fotit s velkým dynamickým rozsahem ať si v bazaru koupí slušnou zrcadlovku, dnes za velmi malé peníze a fotí na Provia, Sensia nebo klidně i Superia vše od Fujifilm. Málo kdo si to uvědomí, ale fotochemici dotáhli filmy prakticky k dokonalosti co se týká reprodukce barev a dynamického rozsahu a Fujifilm je v tom špička.

odpovědět
Tomas V 14.11.2012 - 23.36 odpovědět
Svata 13.6.2013 - 14.39

Kupte si od Sony blbej kompakt a ten umi HDR, ma to vestaveno v sobe… sice by to mohli tam jeste krepet poposunout na lepsi detaily, ale za ty 2500 co to stoji je to skvele.

odpovědět
Petr V. 24.9.2013 - 18.59

proč tu nejsou v článku fotografie? Jen chybová hláška?

odpovědět

Zanechat komentář