Před půl rokem jsem zahlédl na jednom serveru fascinující fotky včel a vos z velké blízkosti. Nechápal jsem, jak tak extrémní makro autor dokázal vyfotografovat. Nepoužil mezikroužky ani makroměch. Neváhal jsem a zeptal jsem se ho.
Jeho odpověď mě, jako člověka v makrofotografii neproškoleného, fascinovala. Použil objektiv 100/f2.8 a na něj přilepil izolačkou opačně objektiv 50mm/f1.8. Výsledky byly skvělé.
Neváhal jsem a při prvním hezkém víkendu jsem vytáhl starou 50mm/f1.8 Carl Zeiss Pancolar a přiložil ji reverzně na Nikor 50mm/f1.8 (obrázek 1)
Neměl jsem makroblesk ani rozptylku, takže všechny focené květiny, které měly kapky na sobě, byly hodně přepálené. Poté jsem naběhl na včelu, která se urputně zmítala ve větru. Bylo to těžší než jsem čekal. Neustále pohybující se list komplikoval ostření, které spočívalo v oddalování a přibližování se od včely. Na automatické ostření jsem ani nepomyslel. Je tak pomalé, že nemáte šanci.
Na tomto nápadu je skvělé, že opravdu dobře funguje a nemusíte dávat peníze za předražené mezikroužky. To co už je horší je fakt, že reverzní objektiv díky své nepřirozené vzdálenosti od čipu udělá na fotce nepříjemný okraj.
Zde tedy vidíte výsledek mého snažení. Fotka je focena z ruky s externím bleskem. Čtvercový ořez byl nutný z důvodu nasazení, již zmiňovaného, reverzního objektivu.
Nádherný tutoriál o makrofotografii najdete na stránkách excelentního fotografa Tomatita.
Na stránkách předvádí způsob focení makro pomocí čoček z rozebraných objektivů. Rozhodně doporučuji!
3 komentářů
Také používám Pancolar, ale otočený a s mezikroužky či makroměchem. Všechno M42 – Praktica.
Opravte si název článku.
Super, díky za článek. Nebo můžete zkusit obyčejnou lupu! http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-makro/