domů Návody Jak vybrat digitální fotoaparát?

Jak vybrat digitální fotoaparát?

od Ondřej Sova

K čemu budu fotoaparát používat?

Toto je otázka, kterou byste si měli položit jako první.Jestli chcete fotoaparát do firmy, kde počítáte s tím, že budete fotografie dávat pouze na svůj web a bude se jednat o fotografie skladů nebo nemovitostí, tak vás asi nebude zajímat manuální režim fotoaparátu, ale jeho velikost a jednoduchost.

Naopak pokud víte, že budete chtít fotit pro zábavu a s fotkami si hodně hrát, později se propracovat i k profesionálnějším snímkům, poté volte cestu přístrojů s kvalitnější optikou a možností manuálního režimu.
Než si rozdělíme digitální fotoaparáty podle typu musím zde zdůraznit jednu fámu, která se neustále všude objevuje:

„Čím víc megapixelů, tím lepší fotky a foťák“…..

Tato ukrutná blbost brázdí mnoho e-shopu, kterým jde jen o to, prodat vám co nejdražší přístroj. Proč je toto tvrzení špatné?

 • Fotoaparát, který má hodně Mpx, nezaručuje kvalitní optiku, snímač a ani fotografie
 • Pokud netisknete větší fotky než 30x40cm tak vám bohatě postačí 6mpx
 • Proč stahovat hodinu z karty 300 fotek, které zabírají 8GB, když je po úpravě všechny zmenšíte
 • Kvalita fotografie se neskrývá za Mpx, ale za optikou, čipem a tím co je ve vás

Rozdělení fotoaparátů dle typů

Kompaktní fotoaparáty

Malé digitální fotoaparáty, které disponují většinou automatickým režimem s možností kompenzace expozice a několika scénickými režimy (makro, portrét, sport…). Nepočítá se u nich s velkým laborováním. V jednoduchosti je síla. Pro jedince, kteří nechtějí nic nastavovat, ideální volba.

Když shrneme výhody a nevýhody, tak kompakt je určen lidem, kterým stačí klasické fotky do formátu 10×15 a nevyžadují žádné experimentování s nastavení fotoaparátu. Obecně se kompakty těší veliké oblibě právě díky své velikosti. Koupě kompaktu a proč? Kompakt si kupte, pokud chcete dobrého společníka na cesty. Nebojte se dát cestou kompaktů s širokoúhlého objektivu, kteří někteří výrobci nabízejí.  Pro cestování ideální.

Výhody

 • malé rozměry
 • jednoduchost
 • ve většině případů české menu
 • díky malé čočce vcelku kvalitní optika
 • pronesete ho kamkoliv

Nevýhody

 • menší kvalita fotografií
 • větší obrazový šum
 • nemožnost výměny objektivů (pouze u pár přístrojů na trhu)
 • absence sáněk pro externí blesk (u většiny)

EVF zdrcadlovky (Electronic ViewFinde)

Často nazývané také jako nepravé zrcadlovky. EVF přístroje jsou velice vyspělé. Hlavním rysem je LCD hledáček, který zobrazuje obraz zpracovaný na čipu.Nepoužívá tedy zrcadlový hranol pro zobrazení toho, co vidí objektiv. Velkou výhodou tohoto systému může být to, že po nastavení expozice vidíte po namáčknutí spouště ihned změny v obraze ještě před pořízením fotky. Tuto funkci najdeme i na dražších pravých zrcadlovkách.

Tyto fotoaparáty jsou nabité funkcemi a většinou mají objektiv v rozsahu 10 – 15x zoom. Tyto typy pak nazýváme UltraZoom. Dosáhnout takového zoomo u jednookých zrcadlovek s jedním objektivem je prakticky nemožné.Dlouho jsem EVF používal a žádnou kritiku na ně nemám. Jsou dobrým společníkem při cestování i při experimentech s fotografií.

Výhody

 • malý rozměr
 • plně manuální režim
 • ultrazoom objektivy
 • dobrá obrazová kvalita
 • stabilizace
 • u některých sáňky pro externí blesk
 • možnost natáčet video

Nevýhody

 • už není tak malý
 • LCD hledáček není vždy to pravé
 • občas vyšší obrazový šum (pouze u některých přístrojů)

Jednooké zrcadlovky

Určitě nemusím představovat.  Poslední dobou jsou digitální zrcadlovky přístupné každému. Dají se pořídit velmi levně i s objektivem.

Je zde jedna otázka, která vás může zarazit. Jak je možné, že některé jsou levnější než EVF? Je to tím, že k levné zrcadlovce dostanete objektiv, většinou 18-55mm, který nenahradí tak velký rozsah jako ultrazoom.  Tedy musíte se spokojit buď s ním nebo přikoupit nějaký delší objektiv. Počítejte s tím, že ten tak levný není.

Popravdě si myslím, že digitální zrcadlovky se hodí pouze lidem, kteří se focením chtějí opravdu naplno zabývat a chtějí do fotoaparátu investovat.

Výhody

 • vysoká obrazová kvalita
 • nízký obrazový šum
 • možnost manuálního ostření na objektivech
 • velký výběr objektivů
 • možnost externí objektivu

Nevýhody

 • váha a rozměry
 • stabilizované objektivy jsou drahé
 • finanční náročnost
 • na koncerty a placené akce se nedají pronést bez akreditace

Jaký tedy foťák?

Zkusím zde dát pár příkladů lidí, kteří by chtěli fotoaparát a nevědí jaký. Ke každé zkusím i dát svůj výběr. Tomáš Chce fotografovat při svých cestách a fotky poté tisknout do svého alba nebo ukázat přátelům. Má rád pohodlí a cestuje pouze s malým batohem. Nechce laborovat, jestli je fotoaparát dobře nastaven. Jaký fotoaparát? V tomto případě digitální kompakt.  Jednoduchost těchto přístrojů je to priorita a automatika funguje většinou dobře. Malý rozměr je plusem pro cestování s malým zavazadlem.

Julie

Je zapálená do fotografie. Nechce moc investovat, přesto by měla ráda hezké fotky. Chce se naučit fotoaparát ovládat manuálně a mít plnou kontrolu nad všemi funkcemi. Jaký fotoaparát?

Možná vás to překvapí, ale zde bych volil EVF zrcadlovku. Sice bývá tento přístroj někdy dražší než jednooká amatérská zrcadlovka, ale nabídne velký rozsah zoomo a do fotoaparátu dále nemusíte investovat za další objektivy. Poskytne navíc plně manuální funkce.

Vojta
Chce se fotografií živit, chodí na semináře a workshopy. Potřebuje vybrat fotoaparát, který mu poskytne všechny dostupné možnosti nastavení a příslušenství. Chce do vybavení investovat Jaký fotoaparát?

Zde není nad čím přemýšlet. Digitální jednooká zrcadlovka.

NIKON VS CANON

Věčný boj, ale podle mě je řešení jednoduché. Nebojte se, i když fotím na Nikon, nebudu vám tlouct do hlavy, že je lepší a máte si za každou cenu koupit Nikon. Řešení je: „Obojí si vyzkoušejte a kupte to, co vám padne více do ruky a do oka.“ Hlavně nedejte na rady Nikonistů a Canonistů. Každá z těchto značek má něco co ta druhá ne.:-)))

Fuji Finepix S200EXR

11 komentářů
0

You may also like

11 komentářů

tattoo forum, piercing forum 9.9.2011 - 18.22

tattoo forum, piercing forum…

Jak vybrat digitální fotoaparát? | Fotonávody.cz…

odpovědět
ondra 9.4.2012 - 1.21

ahoj, pred rokem jsem si koupil fotoaparad Fujifilm FinePix S2500HD a rád bych se zeptal na tvůj názor na tento přístroj. Zatím ho využívám jen na automat ale začínám si hrát s manualnim nastavením ale vubec mi to nejde. než to nastavím uteče spoustu času a nikdo už se fotit nechce. (učím se) Kamarád má zrcadlovku od panasoniku a tak mi to trochu vysvětluje ale mam z toho hlavu v pejru.

odpovědět
Aneta 13.5.2012 - 12.25

Krásný článek. Chtěla bych se zeptat jaký máte názor na samsung mv800? Chtěla bych tento fotoaparát na cestování, zábavu, a podobné věci. Stačí 5x zoom abych měla kvalitní fotky? Díky předem za odpověď :).

odpovědět
Evža 24.11.2012 - 15.13

Nazdárek 🙂
Dokonalost! Nic jinýho říct nemůžu.. Možná ještě LUXUS nebo TÝJO :)))
Opravdu moc pěkný článek. Přesně tohle jsem potřebovala vědět. Navíc je to dokonale formulováno a bez chyb. Opravdu výborné! Moc děkuju! Víc takových článků 🙂

Krásný den 😉

odpovědět
Milan 5.1.2013 - 7.13

Ahoj super článek 🙂

Můžete mi prosím poradit s výběrem fotoaparátu? Já fotím fotografie pro své webové stránky hlavně na večírcích, koncertech, festivalech v cirkusech. Potřebuju tedy „zachytit akci“ a to i ve ztížených podmínkách. Mnohdy ve velmi slabém světle, nebo naopak přesvětleném prostředí, v kouři a podobně… Zároveň ale nechci trávit moc času zdlouhavým manuálním nastavováním fotoaparátu.

Nečekám od fotoaparátu žádné umělecké zázraky, velkoplošné fotografie a dokonce je nebudu většinou ani vyvolávat, jenom potřebuju, aby když se člověk na fotku na webu podívá, jasně a zřetelně viděl co na fotce je a aby alespoň trošku fotka vystihla danou atmosféru (tedy nasvícení scény, pohyb a podobně) Myslím, že rozhodně potřebuju také fotoaparát se stabilizátorem, dost často se mi totiž stává, že v těchto podmínkách mám fotky rozmazané.

Co se týká mobility fotoaparátu, nevadí mi když budu nosit i malou brašničku.

Ocenil bych, když mi dáte typ přímo nějakého vybraného modelu fotoaparátu, který pro mě bude vhodný.

Můžete mi prosím poradit?
Díky Milan

odpovědět
Vladimír Kotal 29.4.2013 - 13.32

Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit s výběrem fotoaparátu. Potřebuji snímat sekvence (sledujeme chování ryb v akváriu. Snímání po sekundách, ale dlouhé sekvence.
Pravděpodobně potřebuji vhodný SW a něco jako Nikon D90, ale bez zrcátka.
Děkuji
Vladimír Kotal

odpovědět
Andrea 30.12.2013 - 20.44

Dobrý den,
ráda bych si pořídila nový foťák a chtěla bych se poradit. Přečetla jsem spoustu rad, jak vybrat ten správný, jen
tento článek má hlavu a patu i pro laiky. Jsem fotograf amatér a ráda bych fotila zejména rodinu, děti v „akci“. Protože jsou to neposedové, potřebuji zachytit hlavně pohyb, fotoaparát, který rychle reaguje, ale jde mi i o kvalitu fotek. Ráda bych zachytila i případné video. V současné době mám kompakt, který je sice skladný, ale pomalý a spoustu hezkých okamžiků jsem propásla nebo byly fotky úplně rozmazané.
Fotografování se do budoucna chci zabývat možná jen ve volném čase, přesto chci mít hezkou památku na každý důležitý okamžik v našem životě.
Děkuji

Andrea

odpovědět
Eva 7.4.2014 - 7.15

Široký výběr fotoaparátů jsem našla tady: http://foto-audio-video.hyperzbozi.cz/. Vždy za nejlepší ceny na trhu!

odpovědět
LubosHa 30.5.2014 - 13.05

Já nejsem žádnej přehnanej fotograf, a tak nosím kompakt. Když něco kupuji, tak se většinou řídím referencemi a nikdy jsem zklamanej nebyl. Teď jsem nedávno kupoval tento Panasonic – http://www.expert.cz/panasonic-dmc-sz3ep-k/ a jsem maximálně spokojen.

odpovědět
anna 22.8.2014 - 11.59

Máte prosím někdo zkušenost s http://www.hyperzbozi.cz/fotoaparaty/nikon-d5200-7-194742? Díky moc!

odpovědět
anna 22.8.2014 - 11.59

Máte prosím někdo zkušenost s http://www.hyperzbozi.cz/fotoaparaty/nikon-d5200-7-194742? Díky moc!:)

odpovědět

Zanechat komentář